ג'ומלה או דרופל

מה זה ג'ומלה? סוג הגירסאות של ג'ומלה, מה ניתן לעשות בג'ומלה ועבור אילו אתרים מיועדת ג'ומלה, וכן ושאלות כלליות נוספות.

ג'ומלה או דרופל

הודעהעל ידי mtk » 07 דצמבר 2006, 14:58

הכל התחיל כשהתחלתי לפזול. היו אלא ימים קשים, בהם מצאתי את עצמי מתלבט לאן ללכת.
מצד אחד ג'ומלה הייתה הבית. מערכת קלה ופשוטה, אותה למדתי לבד ועשר שעות אח"כ היה באויר אתר התדמית הראשון שלי עם המערכת.
עברו כמה שבועות, של אתרי תדמית, והקנאה אכלה אותי מבפנים. "לא יכול להיות שזה כל מה שמערכת ניהול תוכן יכולה לעשות". טוב, בעצם ידעתי שזה לא הכל, רק לא יצא לי בפועל לממש את אותם רעיונות.
ההצטרפות שלי לצוות הגרעין, רק הועילה, והתחלתי להכיר רכיבים ומודולים חדשים ולאו דווקא בצורה שטחית.

אבל זה לא היה מספיק. מספר הצעות הפרוייקטים שלא מתאימים לג'ומלה, רק גדל, והרגשתי נורא מוגבל.
ואז ביום בהיר אחד, לפני כמה חודשים בודדים, פגשתי את דרופל - ה"מתחרה הנצחית" שכל הזמן נושפת בעורפה של ג'ומלה (אל תקחו אותי מילולית, אין פה באמת תחרות)

הפזילה הזו הובילה אותי לחקור טיפה את המערכת השנייה, ולהתחיל לתהות מי יותר מתאים ולאילו מטרות.
השקפת העולם שלי אומרת, שאין יותר טוב, יש יותר מתאים - בחירת המערכת נעשית בהתאם לצרכים ולא בהתאם להרגלי שימוש.

הדיון הבא נפתח בפורום של המערכת המקבילה, ע"מ לקבל נקודות מבט שונות. והיום הוא חזר להתפתח.
לבבי, אחד ממובילי דרופל בארץ ומנהל הפורום שם, הציג את התגובה הבאה ובה טבלה להשוואה עניינית בין המערכות.
הטבלה אינה באה להגיד, מי יותר טוב, אלא להשוות בין היכולות השונות, ולהראות מי מתאים יותר ולאיזו מטרה.

מקווה שתלמדו מהדיון הזה ומהמקביל לו...
נערך לאחרונה על ידי mtk בתאריך 07 דצמבר 2006, 15:11, נערך פעם אחת בסך הכל.
מומחה ג'ומלה ו-RTL - בניית אתרי אינטרנט מבוססי ג'ומלה, מודולי סליקה, תמיכה, הדרכה, אתר מראה לזאפ ועוד...
Gracy Art - אתר היצירה של גרסיאלה קוצ'ן | IsrArg - קהילת ישראל-ארגנטינה
לייט הוסט - אחסון אתרים לג'ומלה בישראל - כולל התקנה חינם בחשבון האחסון! תמיכה בג'ומלה, תבניות לג'ומלה ועוד.
mtk
צוות הגרעין
צוות הגרעין

בעניין: ג'ומלה או דרופל

הודעהעל ידי rumba » 07 דצמבר 2006, 23:53

ג'ומלה שולתתתתתתתת!!!!!!!1
סמל אישי של המשתמש
rumba
מתרגמים
מתרגמים

הודעהעל ידי אפי ב. » 08 דצמבר 2006, 00:20

הטבלה עושה השוואות לא נכונות ומנסה לדעתי להציב את דרופל במקום לא לה. חלק ניכר מההשוואות מתייחסים לרכיבים ולא ליכולות של פנימיות של מנהל התוכן. (אם כבר היה צריך להיות בטבלה כמה רכיבים חופשיים יש לכל אחד ממנהלי התוכן). אין השוואה של הממשקים. (מי טוב יותר). קלות הפיתוח, המהירות, הנגישות, ועוד פרמטרים חשובים בכלי מהסוג הזה.

היתה למשל אפשרות לעשות בדיקה בהקמת אתר דומה שיהיו לו איקס מאפיינים ולבדוק את זמן הפיתוח, מספר הפעולות הנדרשות ועוד.
במחוללי ישומים היו תחרויות פיתוח מהיר שבהן כידוע מאג'יק זכתה לא מעט פעמים. יתכן שצריך ליזום תחרויות פיתוח במנהלי תוכן. שבו המתחרים שכמובן יהיו המומחים בתחומם, יקבלו מטלות להקים אתר שיהיו בו כל מיני מאפיינים.

מהנסיון שלי כאשר חיפשתי מנהל תוכן הצצתי לראות את סביבת הפיתוח של דרופל ולא התרשמתי, העסק לא היה אינטואטיבי, וההתמצאות בו הייתה קשה. אחרי שעה שעתיים עזבתי ועברתי לבא בתור. בדקתי את ג'ומלה והייתה פשוט אהבה ממבט ראשון. פשוט אורו עיניי. מהרגע הראשון הבנתי מי נגד מי ומה אני אמור לעשות שם.

ואם בהשוואות עסקינן, אז מה עם מנהל התוכן דוט נט ניוק? שגם שייך לקוד הפתוח, אף שהוא מפותח בVB דוט נט? נראה שמבחינה ויזו'אלית הוא בר תחרות לג'ומלה. ויש לו דברים מעניינים כמו עיצוב בגרירה והשלכה.
אם אין אני לי - מי לי? וכשאני לעצמי - מי אני?
סמל אישי של המשתמש
אפי ב.
ג'ומלאי משתלב
ג'ומלאי משתלב

הודעהעל ידי mtk » 08 דצמבר 2006, 00:36

אפי ב. כתב:מהנסיון שלי כאשר חיפשתי מנהל תוכן הצצתי לראות את סביבת הפיתוח של דרופל ולא התרשמתי, העסק לא היה אינטואטיבי, וההתמצאות בו הייתה קשה. אחרי שעה שעתיים עזבתי ועברתי לבא בתור. בדקתי את ג'ומלה והייתה פשוט אהבה ממבט ראשון. פשוט אורו עיניי. מהרגע הראשון הבנתי מי נגד מי ומה אני אמור לעשות שם.

וכבר הגעת למצב שג'ומלה לא יכולה לעשות את מה שאתה צריך?
אגב, למה להספיד את דרופל אחרי שעתיים...?

אני לא מנסה להגן פה על אף מערכת, אבל להכיר בטוח לא מזיק.
אני מכיר מספיק אנשים שמקובעים על ג'ומלה והולכים עם הראש בקיר, כי מה לעשות יש דברים שצריך לשבור בשבילם קירות כדי שג'ומלה תעשה אותם.
מצד שני, אתה צודק, יש דברים שבכמה דקות ג'ומלה עושה, ודרופל צריכה לשבור ראשים...
מומחה ג'ומלה ו-RTL - בניית אתרי אינטרנט מבוססי ג'ומלה, מודולי סליקה, תמיכה, הדרכה, אתר מראה לזאפ ועוד...
לייט הוסט - אחסון אתרים לג'ומלה בישראל - כולל התקנה חינם בחשבון האחסון! תמיכה בג'ומלה, תבניות לג'ומלה ועוד.
mtk
צוות הגרעין
צוות הגרעין

לפי גישתך צריך להכיר את כל הנשים שבעולם לפני שמתחתנים

הודעהעל ידי אפי ב. » 08 דצמבר 2006, 11:32

8)

בסך הכל רציתי להקים אתר מהר ובשלום ולהמשיך לחזור לעיסוקי התיכנות שלי, שהם תכנות דסקטופי רגיל. הג'ומלה ענה באלגנטיות על הצרכים שלי מעל ומעבר. והיו הרבה דברים בג'ומלה שהמעסיקים שלי ביקשו שאוריד. וכן לדעתי בשביל התרשמות ראשונית, לא צריך יותר מכמה שעות לכל מנהל תוכן. מה עוד שסקרתי עוד כמה מנהלי תוכן נוספים. לפחות אלו שהיו בהתקנה האוטומטית של השרת שלי.

בכל מקרה. תמיד טוב להכיר עוד מערכות. זוהי אפשרות מצויינת להעתיק את הטוב שנמצא במערכות אחרות למערכת שאתה רוצה לשפר. ואשמח לדעת מה לדעתך נקודות החולשה של הג'ומלה, שדרופל טובה ממנה.
סמל אישי של המשתמש
אפי ב.
ג'ומלאי משתלב
ג'ומלאי משתלב

בעניין: לפי גישתך צריך להכיר את כל הנשים שבעולם לפני שמתחתנים

הודעהעל ידי gali » 08 דצמבר 2006, 15:08

אפי ב. כתב:ואשמח לדעת מה לדעתך נקודות החולשה של הג'ומלה, שדרופל טובה ממנה.

מצטרפת לבקשה  ;)
T   TC   TCP   TCP/IP  ::)
סמל אישי של המשתמש
gali
ג'ומלאי גיבור
ג'ומלאי גיבור

הודעהעל ידי mtk » 08 דצמבר 2006, 16:09

• המבנה ההיררכי של ג'ומלה - מאוד מגביל.
    אני יודע שאפשר להתקין רכיב כזה או אחד שידמה את זה, אבל בדרופל זה חלק מהמערכת.
  • ה-API של דרופל חזק פי כמה וכמה מזה של ג'ומלה.
    עד כדי כך שהוא מאפשר משחק של מונחה-עצמים, בזמן העיצוב - כלומר לדרוס פונקציות היוצרות תכנים (למשל).
    ג'ומלה 1.5, אמור לתמוך בזה אבל רק עבור com_content, וגם אז זה דורש הרבה עבודת הכנה.
  • נקודת המוצא של דרופל, טוענת שכל דבר במערכת הוא דף תוכן (node - חוליה).
    מהנקודה הקודמת נובע, כי אפשר לעצב באופן שונה כל סוג שכזה.
    ובעזרת רכיב ה-Content Construction Kit (CCK), אפשר ליצור עוד מלא סוגים עם כמה שדות שרק רוצים.
    פה אתם בטח תגידו שזה לא חוכמה כי זה רכיב ולא חלק מהמערכת - נכון, אבל זה יהיה, ותקראו את הנקודה הבאה.
  • האינטגרציה בין רכיבים ותוספות של המערכת, מלאה!
    לא משנה מי בנה את המודול או הרכיב, הוא משתלב בצורה מושלמת עם כל שאר הרכיבים במערכת, ומאפשר גישה לכל נתון שרק תרצו.
    תחשבו מה צריך בשביל לשלב פורום חיצוני עם אתר ג'ומלה - גשר.
    נכון, אבל מה צריך עכשיו בשביל לחבר את הפורום עם הבלוג?
    CB מדגים מצויין את הבעיה, אשר מצריך תוספותו כדי להציג נתונים.
  • ה-ACL של דרופל מאפשר ליצור תפקידים אורכיים ורוחביים לכל רכיב במערכת.
    ג'ומלה, מאפשרת בקושי להגביל גישה לדף תוכן מסויים.
  • SEF של דרופל פשוט מעולה!
    אפשר לתת כתובת ייחודית לכל דף, בדיוק כמו ש-openSEF טוען שהוא עושה.
    ואפשר להגדיר חוקיות אשר תעשה את זה לכל קטגוריה/דף/משתמש חדש הנוצרים במערכת.
  • בעקבות רכיב ה-CCK, באה הדרישה לקשר בין סוגי התוכן השונים, ולכן קיימת גם האפשרות הזו.
    (אבל שוב, זה באמת רכיב)[\li]

להמשיך?

אני יכול להמשיך, אבל זה נראה לי מדגים את ההבדל.
mtk
צוות הגרעין
צוות הגרעין

הודעהעל ידי עדן אוריון » 10 דצמבר 2006, 12:46

יופי של דיון

אז כדי שאוכל להשמיע את דעתי, התקנתי את דרופל אצלי.

ראשית ההתקנה מורכבת יותר - כלומר צריך לערוך קובץ Settings.Php ואח"כ גם להגדיר ב-PHPMYADMIN למי שמכיר זה די פשוט, אבל מורכב יותר מג'ומלה.
למי שלא - זה הופך את ההתקנה לבלתי אפשרית (כמעט).

אבל צלחנו את ההתקנה - נעבור הלאה:
מנשק המשתמש לניהול ספרטני למדי, אם כי ניתן להבין ממנו די בקלות כי האפשרויות כמעט בלתי מוגבלות.
מאידך אני די התמכרתי לג'ומלה, ואחרי כעשרים התקנות ללקוחות די מרוצים נראה לי שאני עדיין אמשיך ברוב האתרים שאני בונה להשתמש בג'ומלה.
עוד מרכיב חשוב בהחלטה, הוא שאחרי שסוף סוף השתלטנו על נושא עיצוב התבניות, לא נראה לי שנתחיל ללמוד את כל הנושא הזה מחדש...
יש לקוחות, שג'ומלה לא מספיקה עבורם.
הם יכולים לוותר על מנשק פשוט ונוח עבור יכולות כמעט בלתי מוגבלות.
ההיררכיה בג'ומלה מספיקה למרבית האתרים שני מכיר. אבל יש כאלה שצריכים יותר. דרופל בקטע הזה חזק יותר.
מקווה שבג'ומלה 1.5 נושא ההיררכיה יהיה מעט מעבר למדורים וקטגוריות... ושלפחות ניתן יהיה לשייך קטגוריה ליותר ממדור אחד...
לסיום: אני לא חושב שצריך לפסול מי מהמערכות השונות. כדאי, בעיקר למי שצריך לקבל החלטות ברמה ארגונית להכיר כל אחת ברמה בסיסית לפחות כדי שיוכל להתאים את הפתרון בצורה הטובה ביותר ללקוח.

עדן
עדן אוריון
ג'ומלאי משתלב
ג'ומלאי משתלב

הודעהעל ידי mtk » 10 דצמבר 2006, 16:13

עדן אוריון כתב:ראשית ההתקנה מורכבת יותר - כלומר צריך לערוך קובץ Settings.Php ואח"כ גם להגדיר ב-PHPMYADMIN למי שמכיר זה די פשוט, אבל מורכב יותר מג'ומלה.
למי שלא - זה הופך את ההתקנה לבלתי אפשרית (כמעט).

מסכים, אם כי זה הולך להשתנות בגרסאת 5.0 שאמורה לצאת ממש בקרוב (לפני ג'ומלה 1.5)

עדן אוריון כתב:יש לקוחות, שג'ומלה לא מספיקה עבורם.
הם יכולים לוותר על מנשק פשוט ונוח עבור יכולות כמעט בלתי מוגבלות.

אני לא כ"כ חושב שהחלטה צריכה להיות בידיד הלקוח.
כשלקוח רוצה אתר/מערכת, הוא צריך לדעת אך ורק מה הוא רוצה שהיא תעשה.
תפקידי/נו כמתכנת/ים, לבחון את הרצונות של הלקוח, ולקחת החלטה מלומדת (+-) ע"ס הכרות עם המערכות השונות (או ליצור עבורו מערכת חדשה).

עדן אוריון כתב:ההיררכיה בג'ומלה מספיקה למרבית האתרים שני מכיר. אבל יש כאלה שצריכים יותר. דרופל בקטע הזה חזק יותר.
מקווה שבג'ומלה 1.5 נושא ההיררכיה יהיה מעט מעבר למדורים וקטגוריות... ושלפחות ניתן יהיה לשייך קטגוריה ליותר ממדור אחד...

זה לא הולך להשתנות בכלל ב-1.5 ביחס ל-1.0.
הדבר היחידי הוא היכולת לפרסם דפים סטטיים ב-frontpage (מה שלא היה ניתן ב-1.0)

עדן אוריון כתב:לסיום: אני לא חושב שצריך לפסול מי מהמערכות השונות. כדאי, בעיקר למי שצריך לקבל החלטות ברמה ארגונית להכיר כל אחת ברמה בסיסית לפחות כדי שיוכל להתאים את הפתרון בצורה הטובה ביותר ללקוח.

לפסול בטוח שלא.להכיר, זה תמיד טוב.
לגבי בסיסי, זה בעייה, כי:
עבור דרופל זה לא בטוח מספיק.
עבור ג'ומלה, זה יכול להיות מספיק, אבל מסבך בהמשך...

[/quote]
mtk
צוות הגרעין
צוות הגרעין

ג'ומלה כבקשתך - סקר עולמי מקיף

הודעהעל ידי אפי ב. » 12 דצמבר 2006, 01:53

עד עכשו לא הייתי מודע ליתרונות של דרופל. מסתבר שיש לה כמה מעלות.

בעקבות הדיון, אולי צריך לפנות לדיוויד שיעלה לדיון בצוות הפיתוח, שאחרי שיגמר פיתוח גרסה 1.5 של ג'ומלה, ולפני שצוות הפיתוח יבנה מתווה לגרסה 2.0 של ג'ומלה, לשתף בתכנון הגרסא הבאה מספר גדול של משתמשי ג'ומלה.

שיעשו סקר מקיף בין משתמשי ג'ומלה, לפחות הכבדים שבהם והפעילים העיקריים, ויבררו איך הם רוצים את הג'ומלה, מה מציק להם ומה חסר להם, ואיך הם רואים בדימיונם את הג'ומלה העתידי, ורק אז יחליטו על תוכנית האב ומתווה הפיתוח לגרסאות הבאות של ג'ומלה.

ובכלל היה גם אפשרי לקחת צוות של אנשים שיחקרו מעט את מנהלי התוכן הקיימים, ויבררו מה היתרונות הקיימים בהם על פני ג'ומלה, וכיצד ניתן לשלב בג'ומלה את היתרונות הללו.
סמל אישי של המשתמש
אפי ב.
ג'ומלאי משתלב
ג'ומלאי משתלב

הודעהעל ידי mtk » 12 דצמבר 2006, 03:08

מצטער, אבל זה לא יקרה.
אני גם חלק מזה ויכול להגיד לך שהמטרות של ג'ומלה 2.0 די מוגדרות כבר.
ההחלטה להוציא את ג'ומלה 1.5 הייתה בשביל להקל על המעבר משיטה הכתיבה והפיתוח שהייתה ב-1.0 ולעבור לסגנון יותר עדכני (מונחה עצמים, מודלים וכו')
אבל אל תדאג, יש לנו את 1.5, 1.6, 1.7 לפחות, לפני שיהיה אפשר להתחיל לחשוב על 2.0...

בכל אופן, אתה תמיד מוזמן לעלות את הרעיונות שלך לדיון פה או שם, ואולי אחרי שיסיימו את 1.5 זה עוד עלול להלקח בחשבון...
mtk
צוות הגרעין
צוות הגרעין

הודעהעל ידי mtk » 12 דצמבר 2006, 03:09

וכמובן שישנה הדרך המקובלת:
http://forge.joomla.org/sf/tracker/do/l ... iority=all
הוספת אפשרויות לגרסאת 1.0.

אני מאמין שעם יציאת 1.5, תיהיה גם אפשרות כזו...
mtk
צוות הגרעין
צוות הגרעין

הודעהעל ידי עמית דונסקי » 12 דצמבר 2006, 04:10

נצל"ש קטן, ברשותך;
יש אולי איזה תאריך יעד לגירסת ה- Stable של 1.5 ?
-------------
כל טוב !
עמית דונסקי.
[ www.paragliding.ws ]
סמל אישי של המשתמש
עמית דונסקי
ג'ומלאי מתמיד
ג'ומלאי מתמיד

הודעהעל ידי mtk » 12 דצמבר 2006, 04:30

לא בשבועות הקרובים...
אין שום דבר מדוייק, 1.0.12 ייצא קודם
mtk
צוות הגרעין
צוות הגרעין

הודעהעל ידי עמית דונסקי » 12 דצמבר 2006, 09:58

גירסה נוספת ל- 1.0 ?
זה מעניין..
זו תהיה גירסת Maint או Security?
-------------
כל טוב !
עמית דונסקי.
[ www.paragliding.ws ]